Vsebina predmeta
Definicije znanstveno raziskovalnega dela, organizacija dela in dokazovanje hipotez. Preverjanje znanstvenih hipotez in teorij v interdisciplinarnem smislu na področju okoljskih ved. Glavne teme: znanstvene metode, induktivne in deduktivne metode, kvalitativne in kvantitativne metode, opazovanje in eksperimenti, laboratorijske in terenske raziskave, analize in sinteza, testiranje hipotez in znanstvena razlaga.
Terenske ekološke raziskave z vidika kvantitativnih in kvalitativnih vzorcev. Multivariatne in klasterske analize in metode prikazane na konkretnih ekoloških znanstvenih in aplikativnih raziskavah v različnih ekosistemih.
Predstavitev organiziranja raziskovalnega dela na enem od bioloških in medicinskih področij. Značilnosti temeljnega, uporabnega in razvojnega raziskovalnega dela. Predstavitev Science Citation Index (SCI) in Social Sciences Citation Index (SSCI). Uporaba Web of Science, COBBIS in SICRIS.
Spoznavanje baz podatkov (Swiss-Prot, PIR, OWL, GeneBank, EMBL, DDBJ) ter orodja za iskanje v teh bazah (npr. ENTREZ, BLAST, FASTA).
Spoznavanje tehnologije raziskovalnega procesa v meteorologiji.
Kritičen pogled na statistične metode, ki jih potrebujemo pri opisu variabilnih in nepredvidljivih pojavov, metode parametričnega in neparametričnega statističnega preverjanja hipotez ter uporabo statističnih metod v spremljanju kvalitete procesov (monitoring).
Povezovanje prostorskih in humanističnih znanstveno raziskovalnih metod. Spoznavanje
ključnih družboslovnih raziskovalnih strategij – kvalitativnega in kvantitativnega raziskovanja.
Poseben poudarek na timskem delu v znanosti.
Pogoji za vključitev v delo
Vpis v doktorski študij