Vsebina predmeta
Strukturne in funkcionalne značilnosti živalske celice.
Enocelični organizmi: celična struktura in funkcija; interakcije med celicami in okoljem.
Večcelični organizmi: mehanizmi celične komunikacije in signalizacije, zunajcelični matriks, biološke membrane, biosinteza, biodegradacija in transport.
Celična reprodukcija, diferenciacija in organizacija tkiv.
Mikroskopija in slikanje celic: histokemijske tehnike, lokalizacija celičnih sestavin v svetlem polju in s fluorescenčno mikroskopijo, analiza ultrastrukture z elektronsko mikroskopijo, varnost v laboratoriju (laboratorijsko delo in seminarji).
Splošna načela, specializacija celične ultrastrukture: bakterije, celično jedro in celični ciklus, plazmalema, membranski organeli, citoskelet, celični stiki, zunajcelični matriks, celični vključki.
Fiziologija živalske celice
Membranski potencial, črpalke, izmenjevalci: difuzija in prepustnost membrane, črpalke za natrijeve ione, osmoza in regulacija volumna celic, regulacija znotrajcelične pH.
Vzdražnost membran in ionski kanali: propagacija akcijskih potencialov, elektrogeneza membranske vzdražnosti, metoda patch-clamp, napetostno odvisni ionski kanali.
Od ligandov odvisni ionski kanali, sinaptični prenos, sklopitev med draženjem in sekrecijo, mehano-senzitivni ionski kanali, gustatorni in olfaktorni prenos dražljajev.
Strukturne in funkcionalne značilnosti rastlinske celice; Fiziologija rastlinske celice
Strukture rastlinske celice. Sinteza in struktura ekstracelularnega prostora (stene) in pomen za transport ter lastnosti rastlinskih tkiv. Zgradba plazmodezem in njihove funkcije.
Pogoji za vključitev v delo
Pogoji za vključitev v delo:
- vpis v ustrezni letnik študijskega programa
- poznavanje vsebin s področja celične biologije v prvi stopnji študija v obsegu do 6 ECTS in s področja osnov fiziologije.