Vsebina predmeta

Osnovni koncepti ekologije združb in ekosistemov. Primerjava  naravnih ekosistemov in agroekosistemov, klasifikacije agroekosistemov. Agroekosistemske usluge. Zgodovinski razvoj kmetijstva, preoblikovanje naravnih ekosistemov (gozdovi, savana, prerija, tundra) v različne agroekosisteme. Primerjalna ekologija agroekosistemov: njiv, travnikov, pašnikov, trajnih nasadov, agro-gozdarstva. 

Habitatni tipi in združbe kmetijske krajine – spoznavanje tipologije, ogroženost in varstvo, obnovitvena ekologija, kartiranje habitatnih tipov, glavne plevelne, traviščne in gozdne združbe pri nas in njihova indikativna vrednost. Glavni koncepti v krajinski ekologiji. GIS v varstvu narave in okolja.

Kmetijske rastline - evolucija in domestikacija v povezavi s karakteristikami agroekosistemov ter funkcionalnimi znaki rastlin.

Koncept kakovosti in zdravja tal, pomembnejši kazalci, izračun indeksov kakovosti tal. Življenje v tleh v funkciji recikliranja hranil, čistilne sposobnosti ter ekosistemske samo-regulacije rastlinskih bolezni in škodljivcev. Kmetijski pritiski na zdravje tal.

Tok energije in hranil v agroekosistemu pri različnih nivojih intenzitete kmetijstva.  Okoljski vidiki uporabe fitofarmacevtskih sredstev, mineralnih, organskih gnojil in drugih snovi v kmetijstvu. Ukrepi za ohranjanje multifunkcionalnosti in trajnosti agroekosistemov: kolobar, varovalni pasovi, ohranitvena obdelava, gnojenje.  Integracija živine v agroekosistem.

Kmetija in vas kot del agroekosistema: koncept trajnostne zasnove vasi. Minimiziranje snovno - energetskih izgub.

Pogoji za vključitev v delo

Pogoji za vključitev v delo

Vpis v ustrezni letnik.

 

Pogoj za opravljanje študijskih obveznosti:

Pogoj za pristop k izpitu so opravljene obveznosti pri vajah.