Vsebina predmeta

- Predmet seznani slušatelje z zookomponento gozdnih ekosistemov. S spoznavanjem bionomije, avtekologije ter demekologije posameznih pomembnejših predstavnikov gozdne favne slušatelji spoznajo njihovo vlogo in pomen v gozdu. Poudarek je na biodiverziteti kot osnovi za dinamično stabilnost gozdnega sistema.

- Slušatelji absolvirajo osnovne pojme zooloških znanosti (biogeografija, sistematika, taksonomija, nomenklatura idr.), vokabular zoologije ter teorije o razvoju živih bitij.

 - Pridobijo znanje o morfoloških, bioloških in ekoloških značilnostih živali iz najpomembnejših taksonomskih skupin, to pa so: Nematoda, Arachnida, Myriapoda, Insecta (predvsem Odonata, Saltatoria, Thysanoptera, Heteroptera, Homoptera, Coleoptera s druž. Scolytidae, Curculionidae, Buprestidae in Cerambycidae ter Lepidoptera, Hymenoptera, Diptera), Amphibia, Reptilia, Aves in Mammalia (predvsem Insectivora, Chiroptera ter Rodentia).

- Podrobneje obravnava sistematiko in determinacijo žuželk ter tiste taksone fitofagov, ki v naših gozdovih povzročajo motnje z namnožitvami. Poleg tega obravnava populacijske zakonitosti, ki te namnožitve lahko zaustavijo. Seznanja z recentnimi raziskavami gozdne favne, načini prepariranja in shranjevanja favnističnih vzorcev ter s pomenom favnističnih zbirk pri nas in v svetu.

- Informira o povezavah z uporabniki znanja (gozdarstvo, državne institucije) in o vključevanju v aplikativno operativno delo ter v mednarodne mreže.

Pogoji za vključitev v delo

  1. Pogoji za vključitev v delo:

- vpis v ustrezni letnik študijskega programa

 

  1. Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:

-     opravljen kolokvij iz vaj iz poznavanja sistematike in morfologije gozdne favne

  • opravljene laboratorijske vaje
  • poročilo iz terenskega dela