Akronim:

AGRI4POL

Številka pogodbe:

101181146

Oddelek:

Oddelek za zootehniko

Tip projekta:

EU projekti

Vrsta projekta:

Horizon Europe

Vloga na projektu:

Partner

Financiranje:

Trajanje:

01.01.2025 - 31.12.2202

Vrednost projekta BF:

205.000,00 €

Vrednost projekta skupaj:

6.000.000,00 €

Vodja projekta na BF:

Alif Živa

Spletna stran projekta:

Povezava

Novi projekt, financiran iz evropskega programa Horizon Europe, bo pomagal, da kmetijstvo postane pozitivna sila za biotsko raznovrstnost, storitve opraševanja pridelkov, ekosisteme in ljudi. Biotehniška fakulteta bo vključena v ustvarjanje boljšega družbeno-ekonomskega okolja za spodbujanje teh sprememb.

Grožnje za opraševalce in storitve opraševanja, ki podpirajo kmetijstvo in zagotavljajo koristi ljudem, so svetovni problem, ki ga priznavajo medvladne znanstvene ocene, nacionalne ali nadnacionalne pobude ter politike.

Intenzivno kmetijstvo je med glavnimi grožnjami biotski raznovrstnosti opraševalcev in storitvam opraševanja pridelkov, ki jih zagotavljajo opraševalci. Poleg tega je tipično žlahtnjenje poljščin spregledalo prednosti opraševanja za trajnostne pridelke v korist drugih lastnosti poljščin.

Projekt AGRI4POL, ki ga koordinira dr. Adam Vanbergen (INRAE, Francija), uporablja ambiciozen in dosegljiv interdisciplinarni in transdisciplinarni pristop za dosego prehoda na trajnostno, opraševalcem prijazno kmetovanje.

Namen projekta je zagotoviti najsodobnejšo integrirano analizo medsebojnega vplivanja med poljščinami, sistemi kmetovnaja in opraševalci na ravneh biološke organizacije od gena poljščine do agroekosistema.

AGRI4POL se je začel izvajati januarja 2025 in bo deloval do konca leta 2028.

 

Projekt AGRI4POL si je začrtal šest ciljev:

1. Vzpostavitev in sodelovanje s skupnostjo več akterjev za spodbudo prehoda k kmetijskim sistemom in vrednostnim verigam, ki so opraševalcem prijazni.

2. Ocena genetsko raznovrstnost cvetnih lastnosti poljščin, ki določajo interakcije z opraševalci, da bi spodbudili vzrejo sort, ki so dobre za opraševanje.

3. Ugotoviti, kako se razmerja med opraševalci in pridelki spreminjajo z znotrajvrstno in medvrstno diverzifikacijo pridelkov v prostoru in času.

4. Optimizacija ekološke infrastrukture (krajinske značilnosti, habitati brez posevkov) za opraševanje poljščin, biotsko raznovrstnost opraševalcev in druge koristi ekosistemom.

5. Ocena družbenih, ekonomskih in okoljskih priložnosti ter ovir, ki jih opraševalcem prijazne možnosti kmetovanja ustvarjajo, da bi razumeli njihovo izvedljivost in sprejemljivost.

6. Ocena vpliva okolja politik in ozaveščenosti izvajalcev o koristih in izzivih opraševalcem prijaznega kmetovanja na nacionalni, evropski in mednarodni ravni.

Biotehniška fakulteta bo sodelovala pri oblikovanju večakterskega pristopa k izzivu. Sodelovali bomo tudi pri izvedbi raziskave o pripravljenosti kmetov za plačilo storitve opraševanja ter preferencah potrošnikov glede opraševalcem prijaznih izdelkov. Poleg tega bomo prispevali tudi k analizi politik, povezanih z opraševalci v Evropski uniji.