Akronim:

C-FARMING

Oddelek:

Oddelek za zootehniko

Tip projekta:

EU projekti

Vrsta projekta:

ERASMUS+

Vloga na projektu:

Partner

Trajanje:

01.12.2024 - 30.11.2027

Vrednost projekta BF:

85.075,27 €

Vrednost projekta skupaj:

599.994,25 €

Vodja projekta na BF:

Rac Ilona

Povzetek

Projekt C-Farming si prizadeva spodbuditi sprejetje zelenega poslovnega modela ogljičnega kmetovanja, in sicer z razvojem zelenih, digitalnih, neto pozitivnih podjetniških, prečnih in odpornostnih spretnosti sedanjih in bodočih kmetijskih praktikov, strokovnjakov s področja kmetijstva, študentov kmetijstva ter izobraževalcev v visokošolskem in poklicnem izobraževanju, pri čemer uporablja celosten in meta-inovacijski pristop, ki jim omogoča, da postanejo nosilci in pospeševalci trajnostnega razvoja kmetijstva v Evropi in tudi zunaj njenih meja. Ta sektorska in medsektorska povezava si prizadeva spodbuditi inovacije v izobraževalnih in proizvodnih procesih kmetijskega sektorja ter hkrati okrepiti uveljavljanje ogljičnega kmetovanja kot podnebju prijazne kmetijske rešitve, in sicer prek strateškega sodelovanja ter izmenjave znanja med šestimi visokošolskimi in poklicno-izobraževalnimi ustanovami; dvema raziskovalnima inštitutoma; ter desetimi deležniki trga dela iz sedmih evropskih držav, ki prispevajo k razvoju trajnostnega kmetijskega sektorja. C-Farming v tem okviru razvija dva skupna programa usposabljanja: program usposabljanja (VOOC) za kmetijske praktike, podjetja v agroživilski panogi in študente kmetijstva; ter program usposabljanja za izobraževalce (MOOC) za strokovnjake na področju kmetijstva ter predavatelje in mentorje v poklicnem in visokošolskem izobraževanju; oba programa sta v celoti usklajena s pristopi ECVET, EQF, EQAVET in mikro-kvalifikacijami EU. Vse vsebine bodo prosto dostopne prek Digitalnega učnega ekosistema C-Farming, ki bo omogočal interaktivno učenje prek e-učne platforme in Virtualne kmetije. V okviru projekta bo izvedenih 6 dejavnosti krepitve zmogljivosti; 6 kombiniranih in 1 asinhrono usposabljanje; ter 6 učnih aktivnosti z delom v živo in 1 spletna izvedba; s čimer bo omogočena nadgradnja ali preusposabljanje 420 udeležencem, kar bo prispevalo k zapiranju vrzeli v znanju in okrepitvi učinkovitega izobraževalnega sistema za trajnostno kmetijstvo. Projekt bo v šestih partnerskih državah vzpostavil tudi učne in podjetniške inkubatorje C-Farming, ki bodo delovali kot celovite podporne točke za ogljično kmetovanje in trajnostno kmetijsko podjetništvo ter zagotavljali dolgoročen vpliv projekta.

 

Pomen za razvoj znanosti

Projekt C-Farming prispeva k razvoju znanosti tako, da vključuje raziskovalne inštitucije v oblikovanje praktičnih orodij in programov za ogljično kmetovanje. Povezuje raziskave s poklicnim in visokošolskim izobraževanjem ter omogoča razvoj in testiranje metod spremljanja ogljičnih učinkov. Z zbiranjem podatkov in preverjanjem različnih pristopov v več državah projekt ustvarja osnovo za primerjalne analize. Rezultati lahko služijo za razvoj standardov, izboljšanje politik ter kot osnova za nadaljnje raziskave o učinkih kmetijskih praks na podnebje. Projekt znanosti omogoča vpogled v uporabne pristope na področju trajnostnega kmetijstva. Ključni element dolgoročnega razvoja področja je razvijanje kadrov na tem področju

 

Pomen za razvoj Slovenije

Projekt C-Farming ima pomemben pomen za razvoj Slovenije, saj spodbuja prehod v trajnostno in podnebju prijazno kmetijstvo. Z razvojem znanj in spretnosti za ogljično kmetovanje ter vključevanjem izobraževalnih institucij prispeva k zmanjševanju ogljičnega odtisa slovenskega kmetijstva. Povezovanje prakse, izobraževanja in znanosti omogoča uporabo konkretnih rešitev na lokalni ravni. Projekt spodbuja tudi podjetništvo na podeželju in razvoj zelenih delovnih mest, kar je pomembno za krepitev trajnostne družbe. Z izboljšanjem kompetenc in dostopnosti sodobnih digitalnih orodij projekt ustvarja temelje za dolgoročno konkurenčnost in okoljsko odgovorno kmetijsko politiko.