Akronim:

IFORPLAN

Oddelek:

Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire

Tip projekta:

EU projekti

Vrsta projekta:

ERA NET

Vloga na projektu:

Partner

Trajanje:

01.06.2024 - 31.05.2027

Vrednost projekta BF:

300.000,00 €

Vodja projekta na BF:

Bončina Andrej

Spletna stran projekta:

Povezava

Povzetek

V Evropi se zahteve do gozdov povečujejo. V zadnjih letih posek drevja narašča zaradi večjega pomena obnovljivih naravnih virov. Hkrati se povečujejo zahteve za ohranjanje narave, rekreacijo in druge nelesne gozdne dobrine. Podnebne spremembe vplivajo na delovanje gozdnih ekosistemov in otežujejo zagotavljanje raznovrstnih funkcij gozda, ki so pomembne za ljudi. Naraščajoče in raznovrstne zahteve do gozdov lahko vodijo do nesoglasij med različnimi uporabniki. Ena od nalog gozdnogospodarskega načrtovanje je usklajevati trajnostno rabo gozdov in zagotavljati raznovrstne učinke gozdov. Raziskovalni projekt IFORPLAN (Inovativno gozdnogospodarsko načrtovanje)  prinaša novosti pri načrtovanju večnamenskega gospodarjenja z gozdovi, predvsem pri prostorskem načrtovanju v gozdnem prostoru in optimizaciji gospodarjenja  na različnih prostorskih ravneh – od posameznih sestojev, prednostnih površin za posamezne rabe do celotnega območja. Naloga je zahtevna, saj je treba optimizirati večnamensko rabo v gozdnem prostoru v daljšem časovnem obdobju ob hkratnem prilagajanju gozdov na podnebne spremembe.  V okviru projekta bomo 1) razvili postopke za conacijo gozdov na prednostne površine glede na pomen funkcij gozda (ekosistemskih storitev), 2) izdelali sistem kazalnikov, s katerimi bomo ocenjevali funkcije gozdov (ekosistemske storitve) glede na različne variante ukrepanja, 3) opredelili strategije podnebno ozaveščenega  gospodarjenja z gozdovi, ki bo hkrati zagotavljalo želene funkcije gozdov in 4) razvili in uporabili različne participativne metode, ki bodo omogočile vključevanje deležnikov v odločanje o conaciji gozda, kazalnikih in strategijah gospodarjenja. V projektu obravnavamo pet poglavitnih funkcij gozda: lesnoproizvodna funkcija, varovanje pred naravnimi nesrečami, ohranjanje narave, rekreacija in ponor ogljika. V vsaki sodelujoči državi (Estonija, Finska, Poljska in Slovenija) je izbran študijski objekt, ki obsega nekaj tisoč hektarjev gozdov. V Sloveniji smo izbrali območje  gozdnogospodarske enote Kranjska Gora, v katerem je izrazit preplet različnih interesov in rab gozda: turizem, rekreacija, les, varovanje pred naravnimi nesrečami, ohranjanje narave. Na območju Krajnske Gore bomo preverili postopek conacije gozdov in kazalnike funkcij gozda ter določili strategije gospodarjenja. Predvideno je intenzivno sodelovanje predstavnikov različnih strok, institucij in lokalne skupnosti. Izsledki projekta bodo prispevali k razvoju večnamenskega gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji in širše. Izdelani in preverjeni postopki conacije, sistem kazalnikov in koncept prilagojenega gospodarjenja bodo vključeni v gozdnogospodarsko načrtovanje Zavoda za gozdove Slovenije za druge gozdove Slovenije. Projekt značilno prispeva tudi k operacionalizaciji ciljev trajnostnega razvoja.   

 

Pomen za razvoj znanosti

IFORPLAN razvija nove pristope v prostorskem načrtovanju, ki so pomembni za zagotavljanje raznovrstnih funkcij (sin: ekosistemskih storitev)  v gozdnem prostoru. IFORPLAN pri vključevanju funkcij v gozdno načrtovanje preverja možnosti uporabe kvalitativnih in kvantitativnih večkriterijskih metod odločanja. Ključne raziskovalne novosti projekta so i) razvoj inovativnih pristopov pri coniranju gozdnega prostora; ii) inovativno vključevanje kazalnikov v načrtovalni proces; iii) razvoj postopkov za ocenjevanje zagotavljanja funkcij na različnih prostorskih ravneh; iv) razvoj postopkov, ki omogočajo vključevanje večkriterijskih metod v prostorske analize podatkov.   

 

Pomen za razvoj Slovenije

IFORPLAN bo imel velik vpliv na i) operativno gozdnogospodarsko načrtovanje; ii) gozdarsko znanost in iii) gozdno politiko. Projekt je usmerjen na vsebine, ki so pomembne za gozdno načrtovanje in operacionalizacijo koncepta večnamenskega gospodarjenja z gozdovi. Izsledki bodo podlage za dopolnitev pravnih predpisov, ki urejajo področje gozdnogospodarskega načrtovanja in večnamenskega gospodarjenja z gozdovi.