Akronim:

SUSFUR

Oddelek:

Oddelek za lesarstvo

Tip projekta:

EU projekti

Vrsta projekta:

ERASMUS+

Vloga na projektu:

Vodilni

Trajanje:

01.01.2025 - 31.12.2026

Vrednost projekta BF:

56.935,00 €

Vrednost projekta skupaj:

262.449,00 €

Vodja projekta na BF:

Lesar Boštjan

Spletna stran projekta:

Povezava

Sodelujoče RO

  • UNIVERSITY OF LJUBLJANA (UL) (Lead partner)
  • ESI PROJECTS (ESI) Albanija
  • STICHTING EUROPEAN CENTER FOR RESEARCHING, EDUCATION AND CONSULTING (ECREC) (Nizozemska)
  • NOVI HORIZONT (NH) (Črna Gora)
  • WOOD INDUSTRY CLUSTRER ALBANIA (WICA) (Albania)
  • MERCEZA DOO (Merceza) (Bosna in Hercegovina)

 

Vsebinski opis projekta

Nedavno spremenjena Direktiva o odpadkih Evropske unije (2018/851) prepoznava pohištvo kot ključen sektor, medtem ko revidirani Akcijski načrt za krožno gospodarstvo nakazuje, da bo pohištvo prednostno obravnavano (EC, 2020). Poslovni modeli v tem sektorju običajno favorizirajo relativno kratko življenjsko dobo izdelkov, da bi zagotovili prodajo nadomestnih izdelkov, medtem ko pomanjkanje spodbud in neustrezna infrastruktura za vračilo ovirata ponovno uporabo. Dokazi kažejo na uporabo nizkokakovostnih materialov in slabo zasnovo kot glavne ovire za krožno gospodarstvo pri proizvodnji pohištva. Vpliv turizma na gospodarsko rast Zahodnega Balkana je sprožil porast zanimanja za obnove  domov in oskrbo s poceni pohištvom, ki sledi trendom, da bi ohranili nizke cene najema in dodatne stroške amortizacije (zlasti v prostorih AirBnB). To je povzročilo hitro proizvodnjo pohištva z visokimi okoljskimi stroški zaradi praks odstranjevanja in ravnanja z odpadki. Po študiji PricewaterhouseCoopers (PwC) je trajnost ključni dejavnik za tri četrtine potrošnikov pri nakupu pohištva. To naredi "zeleno" pohištvo privlačno za proizvajalce in trgovce s pohištvom ne le z ideološkega vidika, temveč tudi s komercialnega. Zato bo obseg tega projekta spodbujanje trajnostne proizvodnje pohištva kot del zelenih procesov in dejavnosti MSP v krožnem gospodarstvu s krepitvijo povezave med sektorjem poklicnega izobraževanja in usposabljanja (VET) ter poslovnim sektorjem. Natančneje: (I) Krepitev zmogljivosti 18 ponudnikov VET na področju krožnih poslovnih modelov za trajnostno pohištvo; (II) Vključitev 60 učečih se v VET s pomočjo metod WBL za ekološko oblikovanje pohištvenih izdelkov z uporabo alternativnih/trajnostnih materialov; in (III) Razvoj podpornih mehanizmov za spodbujanje zelene tranzicije MSP in njihovega osebja. Pričakovani rezultati so: (I) Raziskovalno poročilo za ugotavljanje dejavnikov, ki omogočajo in ovirajo krožno tranzicijo v industriji; (II) TF za kompetence krožnih poslovnih modelov; (III) Vodnik za sheme WBL za izboljšanje veščin učečih se v VET za zelene tranzicije; (IV) E-učenje za digitalno izobraževanje; in (V) Dogodki za razširjanje za promocijo metodologije projekta.

 

Pomen za razvoj znanosti: 

Projekt SUSFUR ima velik pomen za razvoj znanosti, saj prispeva k uvajanju krožnega gospodarstva v pohištveno industrijo ter krepi povezave med poklicnim izobraževanjem (VET) in poslovnim sektorjem. Njegov znanstveni pomen se kaže na več ravneh:

  1. Raziskava o krožnem gospodarstvu: Projekt bo identificiral dejavnike, ki omogočajo ali ovirajo prehod na krožno gospodarstvo v pohištvenem sektorju, kar bo pripomoglo k oblikovanju novih strategij in politik.
  2. Inovacije v oblikovanju pohištva: S spodbujanjem eko-dizajna in uporabe alternativnih trajnostnih materialov bo projekt prispeval k razvoju novih modelov trajnostne proizvodnje.
  3. Usposabljanje in digitalna izobraževalna orodja: Razvoj e-učenja in vodnikov za učenje z delom bo prispeval k izboljšanju izobraževalnih metod v poklicnem usposabljanju ter krepitvi kompetenc na področju trajnostne proizvodnje.
  4. Povezovanje znanosti in gospodarstva: Z vzpostavitvijo mehanizmov podpore za MSP in njihovo zeleno preobrazbo projekt zagotavlja prenos znanja iz raziskovalnih institucij v industrijsko prakso.
  5. Sistematičen pristop k krožnim poslovnim modelom: Razvoj kompetenčnega okvira za trajnostne poslovne modele omogoča, da podjetja lažje preidejo na okolju prijaznejše poslovne prakse.

SUSFUR torej ni le projekt za izboljšanje veščin in praks v pohištveni industriji, ampak prispeva tudi k razvoju znanstvenih pristopov za spodbujanje trajnostnega razvoja v gospodarstvu in izobraževanju.

 

Pomen za razvoj Slovenije:

Projekt SUSFUR ima ključno vlogo pri razvoju Slovenije, saj podpira prehod na krožno gospodarstvo v pohištveni industriji in prispeva k trajnostnemu razvoju gospodarstva, izobraževanja in okolja.

Pomen za gospodarstvo Projekt pomaga malim in srednim podjetjem (MSP) pri prehodu na trajnostne poslovne modele, kjer se pohištvo ne zavrže, temveč popravlja, reciklira in ponovno uporablja. To zmanjšuje stroške proizvodnje in povečuje konkurenčnost slovenskih podjetij na evropskem trgu.

Pomen za izobraževanje Projekt krepi poklicno izobraževanje in usposabljanje (VET), saj omogoča dijakom in študentom, da pridobijo znanja o trajnostnem oblikovanju in uporabi alternativnih materialov. To povečuje njihove zaposlitvene možnosti in pripravljenost za delo v trajnostni industriji.

 Pomen za okolje S spodbujanjem eko-dizajna in ponovne uporabe materialov projekt zmanjšuje količino odpadnega pohištva, kar prispeva k manjšemu onesnaženju in bolj učinkoviti rabi virov. To je pomembno za Slovenijo, ki si prizadeva za trajnostni razvoj in zmanjšanje odpadkov.

 Povezovanje znanosti in industrije Projekt povezuje raziskovalne institucije, podjetja in poklicne šole, kar omogoča hitrejši razvoj inovativnih rešitev v pohištveni industriji. S tem Slovenija krepi svojo vlogo v raziskavah in inovacijah na področju krožnega gospodarstva.

Projekt SUSFUR prispeva k izboljšanju izobraževanja in poslovnih praks ter pomembno prispeva k gospodarskemu, izobraževalnemu in okoljskemu razvoju Slovenije. S tem podpira strateške cilje države na področju trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva.