Akronim:
V4-2423
Oddelek:
Oddelek za agronomijo
Tip projekta:
ARIS
Vrsta projekta:
CRP »Naša hrana, podeželje in naravni viri«
Vloga na projektu:
Vodilni
Financiranje:
Trajanje:
01.09.2024 - 30.08.2026
Vrednost sofinancerja:
90.000,00 €
Vrednost projekta skupaj:
180.000,00 €
Vodja projekta na BF:
Pogačar TjašaSodelujoče RO
- Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta
- Kmetijski inštitut Slovenije
Vsebinski opis projekta
Okoljske in podnebne spremembe zahtevajo nova znanja in usmeritve kmetijskih praks. Slovenija se zaradi podnebnih sprememb segreva hitreje tako od globalnega, kot tudi evropskega povprečja, poleg tega pa se spreminjajo tudi padavinski vzorci. Kmetijstvo je posledično predvsem poleti bolj obremenjeno z vročinskim stresom, padavinskimi ekstremi in drugimi spremenjenimi rastnimi razmerami. Ker so višje temperaturne vsote hitreje dosežene, je lahko razvoj rastlin hitrejši, nastopi več generacij škodljivcev v enem letu, pojavljajo se nove invazivne rastline in podobno. Agroklimatski kazalniki so izpeljane meteorološke spremenljivke, ki bolj natančno opišejo razmere za rast kmetijskih rastlin, pojav bolezni ali škodljivcev. Lahko so precej splošni, nabor takšnih je bil v Sloveniji že pripravljen v sklopu naloge Zupanc in sod. (2023). Namen projekta je s pomočjo strokovnjakov s posameznega področja in podatkov iz poljskih poskusov izbrati in predstaviti najpomembnejše (natančnejše oz. specifične za posamezno kulturo) agroklimatske kazalnike za opisovanje vpliva podnebja na agroekosisteme ter s pomočjo podnebnih projekcij predstaviti vplive podnebnih sprememb na različne vidike rastlinske pridelave, pri čemer se bomo osredotočili na poljščine. Meteorološke podatke za pretekle trende in projekcije podnebnih sprememb bomo pridobili na Agenciji RS za okolje (ARSO). Projekcije za prihodnost bomo predstavili skupaj z negotovostjo – uporabljenih bo več podnebnih modelov, zato bodo rezultati prikazani kot mediana in razpon odstopanj. Agroklimatske kazalnike bomo poskušali povezati v statistične modele za oceno variabilnosti pridelka. Preizkusili bomo tudi izbrani model za simulacijo pridelka najpomembnejših poljščin v Sloveniji, pri čemer so največje pričakovane omejitve vezane na kalibracijo in validacijo modela.
Cilji raziskovalnega projekta so:
- opredeliti nabor najpomembnejših agroklimatskih kazalnikov za opisovanje vpliva vremena in podnebja na posamezne poljščine,
- s pomočjo podnebnih projekcij predstaviti vplive podnebnih sprememb do konca 21. stoletja na razmere za pridelavo posameznih poljščin v Sloveniji ter
- izbrati in preizkusiti modele za statističen ali dinamičen izračun pridelka nekaterih najpomembnejših poljščin v Sloveniji po različnih scenarijih podnebnih sprememb.
Za izboljšavo odpornosti kmetijskega sistema je ključnega pomena, da so izračunani trendi in projekcije agroklimatskih kazalnikov neposredno povezani z odločitvami in upravljanjem v sistemih, ki so pod vplivom podnebnih sprememb, kar pomeni, da morajo biti predstavljeni v oblikah, ki so različnim deležnikom blizu. Za ta namen bodo izbrani rezultati projekta predvidoma vključeni v prosto dostopna portala Atlas podnebnih sprememb in Kazalci okolja, v sklopu slednjega pa se redno izvajajo tudi sprotni ponovni izračuni za namen spremljanja. Rezultati bodo tako Sloveniji omogočali neposredno orodje za načrtovanje ukrepov prilagajanja.
Sestava projektne skupine
- 36716 - Tjaša Pogačar
- 55851 - Zala Žnidaršič
- 11062 - Zalika Črepinšek
- 24297 - Maja Kožar
- 32021 - Ajda Bleiweis
- 38629 - Tanja Travnikar
- 34256 - Aleš Kolmanič
- 13379 - Peter Dolničar
- 50095 - Simon Ograjšek
Faze projekta in njihova realizacija
DS1: Nabor agroklimatskih kazalnikov, predviden časovni okvir: 1. – 12. mesec
DS2: Podnebne projekcije agroklimatskih kazalnikov, predviden časovni okvir: 9.–24. mesec
DS3: Modeli pridelka poljščin, predviden časovni okvir: 1.–24. mesec