Številka pogodbe:
P4-0234
Oddelek:
Oddelek za živilstvo
Katedra:
Skupina za humano prehrano
Katedra za tehnologijo mesa in vrednotenje živil
Katedra za tehnologije rastlinskih živil in vino
Tip projekta:
Raziskovalni/infrastrukturni program
Vrsta projekta:
Raziskovalni program
Vloga na projektu:
Vodilni
Financiranje:
Trajanje:
01.01.2018 - 31.12.2023
Vrednost ARRS FTE:
2.43 FTE
Vrednost projekta skupaj:
2.43 FTE
Vodja projekta na BF:
Vidrih RajkoRaziskovalni program Integrirano živilstvo in prehrana povezuje tehnologije predelave mesa, rastlinskih živil in vina ter humano prehrano. Uravnoteženo prehranjevanje skozi celotno življenjsko obdobje ima pomembno vlogo pri varovanju zdravja ljudi in ohranjanju njihove funkcionalne samostojnosti tudi v poznejših letih življenja. Razvoj sodobnih tehnologij predelave hrane temelji na ohranjanju bioaktivnih komponent, senzoričnih lastnosti in zagotavljanju varnosti živil. Nove tehnologije omogočajo tudi razvoj funkcionalnih živil in živil, namenjenih posebnim skupinam ljudi, kot so na primer majhni otroci in starostniki.
Program Integrirano živilstvo in prehrana (Zunanja povezava na P4-0234 Odpira se v novem oknu) izvajamo na Oddelku za živilstvo Biotehniške fakultete od leta 1999. Programsko skupino trenutno vodi prof. dr. Rajko Vidrih, združuje pa 12 raziskovalcev, 1 mladega raziskovalca in 4 tehniške sodelavke s Katedre za tehnologije rastlinskih živil in vino, Katedre za tehnologijo mesa in vrednotenje živil ter Skupine za humano prehrano. Raziskujemo na področju inovativne in trajnostne predelave živil v mesni industriji, kaljenja različnih vrst žit in psevdožit ter starterskih kultur vinskih kvasovk in mlečnokislinskih bakterij v enologiji. Drugo področje obsega dinamično toplotno obdelavo živil z namenom zmanjšanja 'foodborne' komponent (heterocikličnih aromatskih aminov, akril amida in hidroksimetilfurfurala) in proučevanje primernosti alternativnih olj (hladno stiskanih) za različne načine toplotne priprave hrane. Tretje področje obsega proučevanje dinamičnega pakiranja, ki vključuje spremenjeno atmosfero za ohranjanje prehranske in senzorične kakovosti živil. Pri skladiščenju sadja proučujemo poobiralno tretiranje s svetlobo svetlečih diod, tretiranje s toplo vodo, uporabo nanosov ter dinamično atmosfero skladiščenja. Na področju čebeljih pridelkov proučujemo fizikalno-kemijske in senzorične lastnosti medu, cvetnega prahu in matičnega mlečka. Na področju prehrane se ukvarjamo predvsem z določanjem vnosa hranil in prehranskim statusom ter vrednotenjem prehrane v vzgojno-izobraževalnih zavodih, naše delovanje pa je usmerjeno tudi na proučevanje prehrane športnikov in starostnikov.
Med odmevnejšimi dosežki iz preteklih treh let so objave:
Med pomembnejšimi objavami zadnjih treh let so članki o vplivu komercialnih starterskih kultur na razgradnjo polikloriranih bifenilov (PCB) med sušenjem/zorenjem sušenih salam (Zunanja povezava na Lušnic Polak in sod., 2016 Odpira se v novem oknu), o študiji oksidacije n-3-obogatenih piščančjih pleskavic med osemdnevnim skladiščenjem (Zunanja povezava na Penko in sod., 2015 Odpira se v novem oknu), o vplivu sestave skladiščne atmosfere na sintezo aromatskih spojin v hruškah (Zunanja povezava na Zlatić in sod., 2016 Odpira se v novem oknu), o vplivu svetlečih diod na vsebnost bioaktivnih snovi v sadju in zelenjavi (Zunanja povezava na Kokalj in sod., 2016 Odpira se v novem oknu), o vplivu stopnje slajenja na fenolni profil ajde (Zunanja povezava na Terpinc in sod., 2016 Odpira se v novem oknu), o fenolnem profilu radiča (Zunanja povezava na Sinkovič in sod., 2015 Odpira se v novem oknu), o vsebnosti sladkorjev in prehranske vlaknine v cvetnem prahu osmukancu (Zunanja povezava na Bertoncelj in sod., 2018 Odpira se v novem oknu), o elementni sestavi medu (Zunanja povezava na Kropf in sod., 2017 Odpira se v novem oknu), o vplivu izvlečkov rožmarina na mikrobiološko obstojnost sokov (Zunanja povezava na Piskernik in sod., 2016 Odpira se v novem oknu) ter o odzivu namagnetenih mlečnokislinskih bakterij na potek biološkega razkisa vina (Zunanja povezava na Dušak in sod., 2016 Odpira se v novem oknu).