Zvočni sprehod po slovenskih pragozdovih – ko je tišina najglasnejša

Ob obisku gozda nas običajno prevzamejo barve, razgledi in vonjave, redkeje pa se zavemo pomena zvočne krajine, ki nas obdaja. Naravni zvoki gozda in tišina v primerjavi z mestnim življenjem predstavljajo pomembno vrednoto – tako za ekološko delovanje gozdov kot tudi za zdravje ljudi. Tišina je zato ena od ključnih ekoloških in socialnih vlog gozdov, ki skupaj s proizvodnimi vlogami določajo njihovo namenskost v Sloveniji.

Copy of GLAVNI

Projekt "Zvočni sprehod po slovenskih pragozdovih" predstavlja inovativen interdisciplinarni pristop, ki združuje ekologijo, ekoakustiko, računalniško audio tehnologijo in zvočno umetnost. Avtor projekta, diplomirani biolog UL BF Blaž Režonja, je na 14 lokacijah v šestih območnih enotah po Sloveniji – od Štajerske do Dolenjske, od Notranjske do Tolmina – posnel zvoke pragozdov z izjemno občutljivimi mikrofoni. Posnetki poslušalcu omogočajo raziskovanje subtilnega zvočnega sveta, kakor ga zaznavajo živali, razkrivajo pa tudi, kako zelo so gozdni ekosistemi občutljivi na človeške motnje.

Copy of IMG_2102

Blaž Režonja (Avtor: Matej Tomažin, CONA)

Zvoki pragozdov so studijsko obdelani in predstavljeni skupaj s spektrogrami, ki vizualizirajo zvočne značilnosti posameznega rezervata – kot nekakšen zvočni prstni odtis vsake lokacije.

Projekt odpira pomembna vprašanja v kontekstu akustične ekologije: kako uskladiti socialne, proizvodne in ekološke vloge gozda, saj prve dve pogosto ogrožata tretjo. Zavod za gozdove Slovenije se v praksi vsakodnevno sooča s temi izzivi in z metodami sonaravnega gospodarjenja skrbi za ohranjanje trojne namembnosti naših gozdov.

Copy of IMG_2062

Blaž Režonja (Avtor: Matej Tomažin, CONA)

Slovenski pragozdni ostanki so izjemno dragoceni, a hkrati majhni in fragmentirani, zato je njihovo varovanje ključno za ohranitev naravne dediščine za prihodnje generacije. Z umikom v gozd – ali pa v svet natančno ujetih zvočnih posnetkov – se lahko zavemo resnice, da je včasih ravno tišina najglasnejša.

Več o projektu si lahko preberete Zunanja povezava na TUKAJ Odpira se v novem oknu.

Copy of IMG_2097

(Avtor: Matej Tomažin, CONA)

 

Otvoritev razstave projekta s kratkim predavanjem in glasbenim programom bo 16. maja 2025 ob 16:00 v predavalnica B5 Oddelka za Biologijo. Vljudno vabljeni!