Opozorilo pred letošnjo pomladansko pozebo 

Že leta 2020 in 2021 je v aprilu nasade gojenih sadnih vrst prizadela pozeba. Na Katedri za sadjarstvo, vinogradništvo in vrtnarstvo Oddelka za agronomijo so takrat opozarjali vse pridelovalce, da je med najbolj učinkovitimi načini zaščite sadja oroševanje. Oroševanje pa zahteva velik vodni vir, kar pa za nekatere nasade predstavlja problem. Druga omejitev pri zaščiti nasada z oroševanjem je veter, saj se oroševanje za zaščito nasada ne more uporabljati, če piha veter z močjo nad 4 m/s.

Prof. dr. Metka Hudina je pojasnila: »Pri oroševanju se v nasade namestijo razpršilci, iz katerih nad krošnjo dežuje in ko dežne kaplje padajo na cvetove in ostale dele rastline zmrznejo. Pri tem se oddaja toplota in cvet ostane v zmrznjenem oklepu pri približno 0 °C. Sistem oroševanja zelo dobro deluje do -7 °C

Na Katedri za sadjarstvo, vinogradništvo in vrtnarstvo Oddelka za agronomijo zato opozarjajo, da je potrebno v vseh nasadih, v katerih se gojijo sadne vrste in ni mogoča zaščita z oroševanjem, ogrevalnimi sistemi (na različna goriva, kot so: olje, plin, briketi, drva, parafinske sveče) ali drugih načinov zaščite nasada pred nizkimi temperaturami (vetrnice, dimljenje), lahko uspešno zmanjšamo posledice nizkih temperatur z uporabo biostimulantov na podlagi aminokislin in alg. Z biostimulanti na podlagi aminokislin in alg je potrebno nasade poškropiti vsaj 48 ur pred napovedano pozebo, nato spremljati temperature in po pozebi zmanjševati nastalo škodo z biostimulanti (alge, aminokisline, giberelini).


Prof. dr. Metka Hudina ocenjuje: »Pričakujemo, da bodo nizke temperature v nedeljo in ponedeljek zjutraj. To pomeni, da bi lahko za zmanjševanje škode uporabili biostimulante v petek tekom dneva, saj se v soboto pričakuje dež. Sadna drevesa bo potrebno poškropiti z aminokislinami in algami vsaj 48 ur pred napovedano pozebo z dodatkom fosforja in kalija (kor npr. Amalgerol Essence 3,0 l/ha + Delfan Plus 1,5 l/ha + Hascon M10 AD 4 l/ha (vsebuje 15 % P2O5, 20 % K2O, B, Mn in Mo)). Zraven lahko dodamo še Si za čvrstost celične stene, B za boljšo oploditev. Takoj po pozebi uporabimo biostimulantov na osnovi morskih alg in aminokislin ter giberelinov za regeneracijo cvetov in razvoj plodov (kot npr. Amalgerol Essence 3,0 l/ha + Delfan Plus 1,5 l/ha + Novagib 0,5 l/ha). Postopek po potrebi ponovimo (pred napovedano pozebo in po pozebi). Z giberelini lahko tretiramo 2-krat po 0,5 l/ha (skupaj ne več kot 1,2 l/ha).«

Prof. dr. Metka Hudina opozarja, da so na nizke temperature najbolj občutljivi plodiči, torej takoj po cvetenju, ki pozebejo že, če se temperatura spusti pod -1,7° C, v polnem cvetenju pozebejo cvetovi jablane in hruške pri -2,3° C, v fenofazi rdeče brsti pri temperaturi -3,5° C. Pri navedenih temperaturah navadno pozebe od 90 do 100 odstotkov cvetov jablane in hruške že, če nizke temperature trajajo 30 minut in dlje.
Pri občutljivosti sorte na nizke temperature je pomembna tudi prehranjenost dreves v prejšnjem letu in jeseni. Na to najbolj vpliva obloženost plodov v preteklem letu, saj če drevesa ob obilni letini niso bila znatno prehranjena, so veliko bolj občutljiva na nizke temperature.

Več o zaščiti nasada pred pozebo lahko preberete na spletni strani: Zunanja povezava na https://www.bf.uni-lj.si/sl/raziskave/raziskovalni-projekti/2023060608381930/ Odpira se v novem oknu pod zavihkom Tehnološke rešitve za zaščito pridelka pred pozebo.

 

pozeba

Zaščita nasada pred pozebo z oroševanjem (FOTO: M. Hudina)