Letos prvič obeležujemo teden slovenske hrane: Spodbujanje lokalnih okusov in tradicije
Ta teden, med 11. in 17. novembrom letos prvič obeležujemo teden slovenske hrane, ki bo vrhunec dosegel v petek, 15. novembra, z dogodkom Tradicionalni slovenski zajtrk. Pobuda za razglasitev tedna slovenske hrane je prišla s strani Čebelarske zveze Slovenije in več drugih stanovskih organizacij, kar je vlada potrdila z odločbo decembra lani.
Namen tedna slovenske hrane je spodbuditi uživanje lokalno pridelane hrane, povečati zavedanje o pomembnosti podpore lokalnim pridelovalcem ter promovirati tradicionalne slovenske jedi. S tem se želi okrepiti pomen lokalne pridelave za ohranjanje slovenske kmetijske in kulinarične dediščine ter spodbujati zdrav življenjski slog. Teden slovenske hrane je tudi priložnost za povezovanje vseh deležnikov v prehranski verigi in ozaveščanje o trajnostnem načinu prehranjevanja.
Osrednji dogodek tedna bo projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki od leta 2011 poteka v šolah in drugih vzgojno-izobraževalnih ustanovah. Ta dogodek poudarja pomen zajtrkovanja s sestavinami, kot so kruh, mleko, maslo, med in jabolko ali drugo slovensko sadje, vse pridelano lokalno. Poleg tega bodo skozi ves teden potekale aktivnosti, ki spodbujajo pripravo tradicionalnih jedi iz lokalnih sestavin, ozaveščajo o prednostih lokalne hrane ter vključujejo različne dogodke za javnost in izobraževalne ustanove.
Pomembno sporočilo tedna slovenske hrane je, da lokalna hrana ni le prehranski izbor, temveč tudi simbol dediščine in narave, ki nas obdaja. S kupovanjem lokalno pridelane hrane podpiramo domače kmete, prispevamo k ohranjanju obdelane slovenske zemlje in zmanjšujemo obremenitev okolja. To nas povezuje s tradicijo in vrednotami skupnosti, preprostosti in skrbi za sočloveka.
Več kot 30 občin se je pridružilo akciji Vseslovenske tržnice. Na stojnicah bodo predstavljale lokalne ponudnike hrane slovenskega porekla in prispevale k njihovi promociji. Javne zavode in gostince pa so povabili, da obogatijo svoje jedilnike s tradicionalnimi slovenskimi jedmi iz lokalno pridelanih sestavin.
Teden slovenske hrane bo tako prispeval k večjemu spoštovanju hrane, večji samostojnosti prehranske verige in ozaveščanju o trajnostni rabi naravnih virov. Namen tega tedna je tudi krepitev zavesti o pomenu lokalnih sestavin ter promocija zdravega načina prehranjevanja v vseh starostnih skupinah.