Z veseljem in ponosom sporočamo, da se je več raziskovalcev z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani uvrstilo med 2 % najvplivnejših znanstvenikov na svetu, kot to kaže najnovejša Stanfordska lestvica, objavljena s strani Univerze Stanford. Na seznamu, ki obsega 217.097 raziskovalcev iz celega sveta, je tudi 192 slovenskih raziskovalcev, od tega kar 74 iz Univerze v Ljubljani.
Med njimi je več izjemnih znanstvenikov Biotehniške fakultete: prof. dr. Nataša Poklar Ulrih, prof. dr. Robert Veberič, prof. dr. Damjana Drobne, prof. dr. Domen Leštan, prof. dr. Andrej Bončina, prof. dr. Jurij Diaci, prof. dr. Maja Mikulič Petkovšek, prof. dr. Marko Petrič, prof. dr. Miha Humar, prof. dr. Nina Gunde-Cimerman, doc. dr. Mirko Kariž, prof. dr. Cene Gostinčar, prof. dr. Franc Štampar, prof. dr. Cene Fišer in doc. dr. Thomas Andrew Nagel.
Na lestvico sta se uvrstila tudi upokojena profesorja dr. Katarina Čufar in dr. Peter Raspor ter že pokojni zaslužni profesor dr. Boris Sket.
Zakaj je ta dosežek pomemben?
Uvrstitev na Stanfordski seznam izpostavlja raziskovalce, katerih delo ima globalni vpliv, saj so prepoznani kot vodilni strokovnjaki na svojih področjih. To priznanje temelji na natančno določenih merilih, kot so citiranost, h-indeks, vloga soavtorstva, prilagoditve citatov in sestavljeni kazalnik vpliva (c-score). Seznam tako poudarja kakovost raziskovalnega dela in njegov prispevek k širjenju znanstvenega znanja ter reševanju aktualnih družbenih izzivov.
Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani tako znova potrjuje svojo vlogo vodilne raziskovalne ustanove v Sloveniji in svetu. Naši raziskovalci skozi raziskave ter objave v priznanih znanstvenih revijah postavljajo nove standarde v biotehnologiji in sorodnih vedah, pri čemer krepijo ugled naše ustanove.
O Stanfordski lestvici
Seznam je rezultat obsežnih analiz citatnih podatkov iz baze Scopus, pri čemer so podatki posodobljeni do konca leta 2023. Lestvica vključuje različne kazalnike, ki merijo vpliv znanstvenih del skozi čas in za posamezno zadnje leto. Namenjena je izboljšanju razumevanja znanstvenih vplivov, vendar uporabnike opozarja na omejitve citatnih metrik, ki jih je treba preudarno interpretirati, kot je navedeno tudi v manifestu iz Leidna.
Čestitke našim raziskovalcem
Iskrene čestitke raziskovalcem za izjemno delo, ki dviguje ugled Biotehniške fakultete in prispeva k napredku znanstvene skupnosti. Še naprej bomo spremljali njihove dosežke in se veselili nadaljnjih uspehov.
Za več informacij in dostop do celotnega seznama raziskovalcev, preverite TUKAJ.