Prvi dan dogajanja na že 62. Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu AGRA je potekala uradna otvoritev. Slovesnosti se je udeležila tudi prof. dr. Marina Pintar, dekanja Biotehniške fakultete UL, ki je obiskala in se z gosti družila tudi na stojnici Biotehniške fakultete UL. Med drugim sta nas na stojnici obiskali tudi ga. Mateja Čalušić, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter ga. Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora Republike Slovenije

4P9A6590.JPG4P9A6624.JPG

Otvoritev sejma AGRA 2024.

4P9A6657.JPG
4P9A6674.JPG
Stojnica Biotehniške fakultete UL.

4P9A6705.JPG
Obisk ministrice ge. Mateje Čalušić z delagecijo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Ves čas trajanja sejma bo obiskovalcem na voljo tudi strokovna razstava slovenskih avtohtonih pasem domačih živali (cikasto govedo, belokranjska pramenka, bovška ovca, drežniška koza, štajerska kokoš, kranjska čebela, slikovno gradivo o krškopoljskem prašiču), predstavitev rejskega programa SloHibrid ter krškopoljskega prašiča.

4P9A6729.JPG4P9A6765.JPG
4P9A6780.JPG

Dekanja BF UL prof. dr. Marina Pintar, ga. Mateja Čalušić, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter predsednica Državnega zbora RS ga. Urška Klakočar Zupančič na obisku razstave slovenskih avtohtonih pasem.

4P9A6912.JPG4P9A6956.JPG4P9A6919.JPG
Slovenske avtohtone pasme živali (štajerska kokoš, drežniška koza, belokranjska pramenka).

Na dan otvoritve sejma AGRA je prof. dr. Marina Pintar, dekanja BF UL, na razstavnem prostoru naše fakultete imela tudi prvo srečanje z g. Roelom Schoenmakerjem, ki v organizaciji Foodvalley iz Nizozemske skrbi za širitev partnerstva. Kot imajo zapisano na spletni strani je poslanstvo Foodvalley NL »zagotoviti, da do leta 2050 prehranjevalni sistem zagotovi prehransko varnost 10 milijardam ljudi po vsem svetu. Okusna, cenovno dostopna, zdrava in trajnostna hrana, pridelana s spoštovanjem do živali in našega planeta. To je velik izziv, ki pa je dosegljiv, če združimo moči in skupaj oblikujemo prihodnost hrane«. Združenje Foodvalley NL je nastalo leta 2004 s sodelovanjem med University Wageningen and research, agroživilskimi podjetji in regionalno vlado. Zdaj, 18 let kasneje, delujejo v okviru celotnega prehranskega sistema. Preko združenja Slovene Dutch Business Platform, ki je organiziralo srečanje, iščejo nove partnerje v Sloveniji in prepoznavajo Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani kot enega od potencialnih partnerjev.

Messenger_creation_3ca6abae-1a66-4c66-8059-253839d72f6f.jpegMessenger_creation_b010dfee-f938-4e43-8907-e93c4e9f674b.jpeg

Prvi dan sejma je potekala tudi otvoritev paviljona Čebelji svet, pod okriljem Čebelarske zveze Slovenije.

4P9A6839.JPG
Paviljon Čebelji svet.

Fotografije: izr. prof. dr. Vida Rezar, BF UL.