Živali v oskrbi človeka, naj gre za družne, hišne ali rejne živali, vse bolj razumemo kot čuteča bitja, ki imajo svoja čustva in potrebe. "Niso več le stvari, lastnina ali sredstvo za proizvodnjo, temveč pomembni sopotniki, s katerimi delimo svoj prostor na tem planetu", ob svetovnem dnevu živali poudarja prodekanja za področje zootehnike prof. dr. Tatjana Pirman. Če živali vzgajamo ali jih uporabljamo za lastne potrebe, je naša moralna dolžnost, da zanje poskrbimo na način, ki jim ne povzroča nepotrebnega trpljenja.

zivali4

(FOTO: Vida Rezar, ZOOTEHNIKA)

Svetovni dan živali, ki ga praznujemo 4. oktobra, od leta 1931 opominja na našo odgovornost do vseh živih bitij. Datum ni bil izbran naključno – 4. oktober je tudi praznik svetega Frančiška Asiškega, ki je bil znan po svoji ljubezni in spoštovanju do vseh živali.

zivali3

(FOTO: Vida Rezar, ZOOTEHNIKA)

Ta dan nas spodbuja, da se ozremo na izzive, s katerimi se soočajo zlasti rejne živali, ki so v vsakdanjem življenju pogosto spregledane. "Krave, prašiči, kokoši in ovce so ključne v naši prehranski verigi, vendar so pogoji, v katerih živijo, pogosto nevzdržni in neustrezni za njihovo dobro počutje. Etično kmetovanje, ki zagotavlja dostop do zunanjih prostorov, kakovostne hrane in humano obravnavo, postaja vse pomembnejše. Naša naloga je, da izberemo odgovorne prakse v kmetijstvu, se zavzemamo za boljše pogoje za rejne živali in spodbujamo trajnostno prihodnost, ki bo prijaznejša do vseh živih bitij," pojasnjuje prof. dr. Pirman.

 

zivali1

(FOTO: Vida Rezar, ZOOTEHNIKA)

Živali, ki so prisotne v našem vsakdanjem življenju, ne glede na njihovo vlogo, si zaslužijo spoštovanje in skrb po etičnih načelih. Svetovni dan živali je zato odličen opomin, da moramo s sočutjem in odgovornostjo skrbeti zanje ter prispevati k boljši prihodnosti za živali in ljudi.

zivali2

(FOTO: Vida Rezar, ZOOTEHNIKA)