Pod češnjami se srečata Vzhod in Zahod: vabljeni na Hanami Festival 2025

Picture9

Rožnato obarvani obred pomladi se vrača na Biotehniško fakulteto. V torek, 15. aprila 2025 ob 16.30, bo v dvorani G6 in Dendrološkem vrtu Oddelka za gozdarstvo UL BF ponovno zaživel Hanami Festival - praznik, ki ga Biotehniška fakulteta organizira v sodelovanju z Veleposlaništvom Japonske v Sloveniji in Oddelkom za azijske študije Filozofske fakultete UL.

HANAMI

Hanami - dobesedno "opazovanje cvetov" - je ena najlepših tradicij japonske kulture. Že stoletja Japonci pomlad slavijo pod krošnjami cvetočih češenj (sakura), kjer se zberejo družina, prijatelji in sodelavci ter skupaj občudujejo kratkotrajno, a veličastno lepoto narave. Sakura je na Japonskem simbol minljivosti, ponovnega rojstva in hvaležnosti - vrednote, ki so navdihnile tudi tovrstna praznovanja pri nas.

Dogodek, ki ga letos pripravljamo že tretjič, postaja dragocena tradicija na stičišču naravoslovja, umetnosti in medkulturnega dialoga. V Dendrološkem vrtu Oddelka za gozdarstvo UL BF, kjer so leta 2022 ob 30-letnici diplomatskih odnosov med Slovenijo in Japonsko posadili tri japonske češnje, bo tudi letos prostor za srečanja, glasbo, učenje in okušanje.

Pester kulturni program

Festival se bo začel z nagovori prof. dr. Marine Pintar, dekanje Biotehniške fakultete, prof. dr. Klemna Jerine, prodekana Oddelka za gozdarstvo, ter gospe Yoshide Akiko, veleposlanice Japonske v Sloveniji. Sledili bodo zanimivi prispevki o povezavi med japonsko in slovensko pomladjo, umetnosti čaja, ter celo o največjem japonskem vrtu v Evropi – Maulévrierju. 

Obiskovalce bodo navdušile tudi glasbena točka, interaktivne delavnice kaligrafije, origamija in tradicionalnega japonskega tiska mokuhanga, degustacije čajev, sushi zvitkov in sakeja, ter priložnost za pomerjanje tradicionalnega oblačila yukata in fotografiranje pod sakurami. Podrobno vabilo in uraden program najdete tukaj: Povezava na dokument VABILO in PROGRAM_HANAMI Festival 2025.pdf Odpira se v novem oknu

Hanami v slovenskem duhu

Dogodek je tudi priložnost za povezovanje skupnosti - študentov, raziskovalcev, ljubiteljev Japonske in vseh, ki si želijo drugačne izkušnje pomladnega popoldneva. Naša sakura morda cveti z nekajtedensko zamudo, a navdihuje z enako močjo kot tiste v Kjotu ali Tokiu. Letos, ko je pomlad nekoliko zadržana, so češnje pognale svoje rožnate cvetove ravno prav za sredino aprila - in zdi se, da nam narava sama podarja najboljši datum za praznovanje.

Vabljeni, da z nami ustvarite novo poglavje te čudovite zgodbe! Udeležba je brezplačna, prijava pa obvezna - svojo lahko oddate na tej Zunanja povezava na POVEZAVI Odpira se v novem oknu

 

PROGRAM:

16.00 – 16.30 Registracija udeležencev

16.30Začetek HANAMI Festivala 2025 in uvodni nagovori:

Prof. dr. Klemen Jerina, prodekan Oddelka za gozdarstvo UL BF

Ga. Yoshida Akiko, veleposlanica z Veleposlaništva Japonske v Sloveniji

Prof. dr. Marina Pintar, dekanja Biotehniške fakultete UL

16.45 – pevski nastop

3月のライオン meets BUMP OF CHICKEN (g. Gašper Krašna, predsednik društva MofuCon)

16.55 – Predavanja

Največji japonski vrt v Evropi? Dobrodošli v Maulévrierju! prof. dr. Robert Brus, UL BF

Pozdrav pomladi po slovensko; prof. dr. Valentina Schmitzer, UL BF

Vrste češenj – le iz humanističnega vidika; doc. dr. Nagisa Moritoki Škof, UL FF

Vabilo na čajni obred in prikaz čajnega obreda (chakai); Društvo Chado Urasenke Tankokai

18.00 – 20.00 Druženje, delavnice, razstava, okušanje japonske kulinarike

Delavnica kaligrafije – nauči se japonske pisave; Tajda Kolenc, FF UL

Delavnica izdelovanja origamijev; Tajda Kolenc, FF UL

Nagradni kviz o japonski kulturi; Tajda Kolenc, FF UL

Delavnica postopka mokuhanga ali tradicionalnega japonskega tiska na lesene bloke; Ana Govc, študentka ALUO UL

Razstava grafik; Ana Govc, študentka ALUO UL

Okušanje japonskih čajev - postrežba sladic in matche; Društvo Chado Urasenke Tankokai

Okušanje svežih sushi zvitkov; Sushimama

Okušanje japonskega riževega vina saké; ga. Mochizuki Takami, kulturna atašejka Japonske v Sloveniji

Pomerjanje yukate (tradicionalno japonsko oblačilo) in fotografiranje pod japonskimi češnjami; ga. Mochizuki Takami, kulturna atašejka Japonske v Sloveniji

 

Picture10