Uspešno izvedena Poletna šola praktičnega sonaravnega in večnamenskega gospodarjenja z gozdovi za študente gozdarstva iz univerze SLU na Švedskem
Med 10. in 15. aprilom 2025 je v organizaciji Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete potekala poletna šola na temo praktičnega sonaravnega in večnamenskega gospodarjenja z gozdovi. Poletne šole se je udeležilo 45 študentov 2. letnika BSc študija gozdarstva iz Visoke šole za upravljanje gozdov (Zunanja povezava na povezava Odpira se v novem oknu), ki deluje v okviru priznane švedske univerze Swedish University of Agricultural Sciences SLU (Zunanja povezava na povezava Odpira se v novem oknu) in je locirana v kraju Skinnskatteberg v osrednji Švedski.
(FOTO: Matija Klopčič)
Nosilec poletne šole izr. prof. dr. Matija Klopčič je švedske študente in njuna spremljevalca go. Carino Sandor in g. Tommya Abrahamsson prvi dan sprejel na Oddelku za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete. Skupino je prvo pozdravil prodekan Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire prof. dr. Klemen Jerina, zatem sta jim izr. prof. dr. Andrej Ficko in dr. Milan Šinko predstavila nekaj osnovnih dejstev o gozdovih in gozdarstvu v Sloveniji, prof. dr. Jurij Diaci pa teorijo sonaravnega gospodarjenja z gozdovi.
(FOTO: Suzana Perman)
Besedo smo nato prepustili študentom, ki so našim študentom gozdarstva in ostalim prisotnim predstavili gozdarstvo Švedske pa tudi navade in življenje na najstarejši gozdarski fakulteti na Švedskem z letnico ustanovitve 1944.
(FOTO: Suzana Perman)
Po kosilu je sledil ogled infrastrukturnega centra Raziskovalni gozd Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire nad Vrhniko, kjer so si študenti ogledali raznomerne mešane jelovo-bukove gozdove in razpravljali o sonaravnem pristopu h gospodarjenju s tem gozdim tipom, razkazali pa smo jim tudi raziskovalno infrastrukturo, ki jo raziskovalci Oddelka uporabljamo za raziskovanje gozdnega ekosistema.
(FOTO: Matija Klopčič)
Naslednji dan je bil namenjen pridobivanju znanja o večnamenskem gospodarjenju z gozdovi. Na terenski delavnici na Pokljuki sta študentom snov na prikazanih primerih predstavljala dr. Tina Simončič in dr. Aleš Poljanec z Zavoda za gozdove Slovenije in Oddelka za gozdarstvo BF. Dan je bil poleg spoznavanja večnamenske rabe gozdov namenjen tudi spoznavanju gojenja gorskih smrekovih gozdov, kjer so študenti spoznali specifike njihovega sonaravnega gojenja in razlike z njihovim načinom gospodarjenja s smrekovimi gozdovi.
(FOTO: Matija Klopčič)
Pridobivanje lesa v zahtevnih gorskih področjih smo si ogledali na Koroškem, kjer je študentom žičnično spravilo lesa in posek z motorno žago predstavil doc. dr. Matevž Mihelič z Oddelka za gozdarstvo BF. Razpravljalo se je predvsem o sonaravnih tehnologijah sečnje in spravila lesa, s predstavitvijo mehanizacije pa so nam na pomoč priskočili v družbi Slovenski državni gozdovi in delovodja g. Jure Kumer z svojo ekipo delavcev, za kar se jim najlepše zahvaljujemo. Na Koroškem smo spoznali tudi kisloljubne bukove gozdove s precej spremenjeno drevesno sestavo. Prevladuje namreč smreka, kar ponekod povzroča precejšnje težave, zato je razprava tekla o reševanju problematike s prenamnoženimi smrekovimi podlubniki in drugih naravnih motnjah, kot so vetrolomi, žledolomi in požari in njihovo sanacijo.
(FOTO: Dominik Poltak)
Na območju Gorjancev so bili študentom predstavljeni podgorski in gorski bukovi gozdovi ter sonaravno in večnamensko gospodarjenje z njimi. Ga. Klementina Razpotnik in g. Jože Smolič z Zavoda za gozdove Slovenije sta plastično predstavilo gospodarjenje s temi gozdovi in na nazornih primerih na terenu razložila osnovne principe njihovega gojenja. V Krakovskem gozdu pa je sledil ogled nižinskih dobovih gozdov, kjer je sonaravno gojenje precej drugačno od vseh do tedaj gledanih gozdnih tipov. G. Miloš Klavs z Zavoda za gozdove Slovenije je predstavil način pomlajevanja teh gozdov ter osvetlil problematiko rastišča in sestojev. Vsem uslužbencem Zavoda za gozdove Slovenije se najlepše zahvaljujemo za sodelovanje.
(FOTO: Matija Klopčič)
Po končanih ogledih in pridobivanju znanja o sonaravnem in večnamenskem gospodarjenju z gozdovi v Sloveniji ter spoznavanju ključnih gozdno rastiščnih tipov, razlik med njimi ter razlik v sonaravnem gojenju teh gozdov je sledil še turistični dogodek z obiskom Vinarstva Jelenič v Kostanjevici na Krki, ki se mu prav tako zahvaljujemo za izredno gostoljubje.
(FOTO: Matija Klopčič)
Študenti z SLU so bili s poletno šolo izredno zadovoljni in se bodo po njihovih besedah še vrnili v Slovenijo. Navezali so tudi stike z Društvom študentov gozdarstva in se dogovorili za morebiten obisk naših študentov na Švedskem.
izr.prof. dr. Matija Klopčič