V priznani znanstveni reviji Biotechnology Advances (faktor vpliva 12,1) je bil objavljen članek, ki odpira vrata razumevanju naravnih biotehnoloških rešitev za energetske izzive prihodnosti. Podpisujeta ga doc. dr. Maša Vodovnik z Oddelka za mikrobiologijo Biotehniške fakultete UL ter dr. Nataša Lindič z Instituta Jožef Stefan (Oddelek za biokemijo, molekularno in strukturno biologijo).
V središču raziskave so celulosomi – izjemno sofisticirani encimski kompleksi, ki jih tvorijo določene anaerobne bakterije. Ti naravni nanostroji omogočajo zelo učinkovito razgradnjo rastlinskih celičnih sten, kar jih postavlja v ospredje pri razvoju biogoriv druge generacije iz lignoceluloznih odpadkov, kot so kmetijski ostanki.
Članek predstavlja pregled najnovejših dosežkov na področju načrtovanja in optimizacije celulosomskih sistemov, pa tudi genskega in metabolnega inženiringa mikroorganizmov, ki jih tvorijo. Poseben poudarek je namenjen razvoju t. i. konsolidiranih bioprocesov, v katerih razgradnja biomase in njena pretvorba v energente potekata znotraj enega samega sistema.
Slika 1: Prikaz različnih možnosti priprave in uporabe (dizajniranih) celulosomskih biokatalizatorjev za konsolidirane bioprocese proizvodnje biogoriv druge generacije.
Takšni pristopi predstavljajo temelj za prihodnje biotovarne – inovativna proizvodna okolja, kjer se lignocelulozna biomasa neposredno pretvarja v produkte z visoko dodano vrednostjo. Cilj? Znižanje stroškov, zmanjšanje okoljskega odtisa in odprava energetsko ter kemijsko intenzivnih faz predobdelave surovin.
Gre za pomemben prispevek slovenskih raziskovalk k razvoju trajnostnih bioprocesov in globalnih prizadevanj za bolj zeleno prihodnost. Originalni članek v znanstveni reviji Biotechnology Advances: Zunanja povezava na https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0734975025000096 Odpira se v novem oknu