Na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo so 22. oktobra 2024 v okviru festivala UNI.MINDS podelili Rektorjeve nagrade za naj inovacijo Univerze v Ljubljani (UL). Nagrade v skupni vrednosti 18.000 evrov je prejelo devet projektov v treh kategorijah. Prvo mesto v vsaki kategoriji so zasedle ideje FoodIQ, MediGuide in mobilna aplikacija Greenie.

Rektorjeva nagrada za najboljšo inovacijo Univerze v Ljubljani je že 13 let eden izmed najpomembnejših dogodkov, kjer se prepletata inovativnost in podjetništvo, poteka pa v sodelovanju z Ljubljanskim univerzitetnim inkubatorjem (LUI). Namen nagrade je spodbuditi študente in zaposlene Univerze v Ljubljani, da svoje tehnološke in netehnološke inovacije pripeljejo do komercializacije in jih uspešno plasirajo na trg.

V kategoriji študentov in alumnov Univerze v Ljubljani sta 3. mesto osvojila Nej Bizjak z Biotehniške fakultete in Hana Klincov z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. S svojo inovacijo Mycosurf sta naslovila pereč ekološki problem kopičenja odpadne plastike v morjih in oceanih. Mycosurf je deska za surfanje, ki namesto sintetičnega polnila uporablja glivni biokompozit z ustreznimi lastnostmi, kar predstavlja trajnostno alternativo sintetičnim materialom in omogoča vpogled v potencial tehnologije glivnih biokompozitov za množično proizvodnjo večjih izdelkov.

uni minds.nej

(FOTO: Davor Kržišnik)

"Biti tretji na Rektorjevi nagradi je super občutek, čast. Posebej me veseli, da je bil moj projekt - surf deska iz glivnih biokompozitov, torej fizičen produkt - v finalu z dvema študentskima projektoma na področju AI. Zares inovirati je v fizičnem svetu, še posebej v svetu biotehnologije, težje in dražje, zato je nagrada potrditev, da smo na pravi poti," je povedal nagrajenec Nej Bizjak in nam poslal fotografijo svoje inovacije - surf deske (spodaj).

DESKA

(FOTO: Nej Bizjak)

 

Povezava do diplomske naloge je TUKAJ. 

Diplomska naloga je nastala pod mentorstvom doc. dr. Davorja Kržišnika in somentorstvom izr. prof. dr. Aleša Stražeta na Oddelku za lesarstvo

Povezava do objavljenega ČLANKA.

Z naraščajočo potrebo po prehodu na krožno gospodarstvo in zmanjšanju odvisnosti od fosilnih virov postajajo glivni biokompoziti pomembna naravna alternativa sintetičnim penam, s čimer prispevajo k razvoju trajnostnih materialov prihodnosti. Raziskovalno delo se nadaljuje v sodelovanju slovenskim podjetjem Mycopor.

Na podelitvi so bila izpostavljena tudi druga izjemna inovacijska prizadevanja. V kategoriji raziskovalcev in zaposlenih na Univerzi v Ljubljani so nagrade prejeli projekti MediGuide, CyberLab in 3D tisk magnetov. Med idejami za reševanje izzivov na področju humanistike, umetnosti in družbe so bili izbrani projekti Greenie, Mentis AI in Duhovni inštitut.

UNI_MINDS

(FOTO: Nebojša Tejić/STA)

Dogodek je nagovoril rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič, ki je poudaril pomembnost prenosa znanja iz univerzitetnih predavalnic in laboratorijev v družbo, pri čemer Rektorjeva nagrada za najboljše inovacije UL že več kot deset let odigra ključno vlogo.

Na dogodku je kot gostja nastopila tudi prof. dr. Ines Mandić Mulec z Biotehniške fakultete UL, ki je izpostavila ključno vlogo mentorjev pri spodbujanju inovativnosti in podjetnosti med raziskovalci.

Vsem nagrajenkam in nagrajencem iskreno čestitamo!