Pred praznovanjem Svetovnega dneva zemlje (22. april) poudarjamo številne aktivnosti raziskovalcev UL BF v povezavi s kakovostjo tal (zemlje).
Biotehniška fakulteta namreč sodeluje v najmanj treh raziskavah, ki se neposredno ukvarjajo z vplivom mikro- in nanoplastike na tla, okolje in živa bitja: projekt MINAGRIS preučuje vpliv plastičnih ostankov v kmetijskih tleh in razvija smernice za kmetovalce, PAPILLONS analizira učinke kmetijske plastike na tla, mikroorganizme in talne živali, MicroBIOplast pa raziskuje, ali je biorazgradljiva plastika res varnejša izbira za naravo. Vsi trije projekti opozarjajo na nevidne, a dolgoročno škodljive učinke plastike v naravnem okolju ter krepijo zavedanje o potrebi po bolj trajnostnih rešitvah.
Spodaj si lahko preberete grobe opise posmaeznih raziskovalnih projektov UL BF na temo mikroplastike v tleh.
(VIR: Canva)
MINAGRIS – Ko plastika ne konča v oceanu, ampak pod našimi nogami
Ste vedeli, da se v kmetijska tla vsako leto odloži več plastike kot v oceane?
Evropski projekt MINAGRIS razbija mit, da je plastika le morski problem - v resnici v velikih količinah konča tudi v zemlji, kjer pridelujemo hrano. V mikro- in nano-obliki se neopazno kopiči v tleh, pogosto v kombinaciji s pesticidi in drugimi onesnaževali. Kakšen vpliv ima to na zdravje tal, rastline in posledično tudi nas?
Raziskovalci Biotehniške fakultete v sodelovanju z evropskimi partnerji preučujejo vpliv plastičnih delcev na kakovost zemlje, biotsko raznovrstnost in ekosistemske storitve. Slovenski del raziskave poteka na kmetijah v dolini reke Save. Ključni cilj? Razviti smernice, kako kmetje lahko zmanjšajo uporabo plastike ali jo celo popolnoma opustijo.
Na projektu aktivno delujeta asistentka Špela Železnikar ter dekanja UL BF prof. dr. Marina Pintar.
Projekt daje glas tistim, ki delajo z zemljo – kmetom. Poleg znanstvenih dognanj prinaša tudi konkretna orodja in rešitve za bolj trajnostno kmetovanje.
Več: Zunanja povezava na minagris.eu Odpira se v novem oknu
Linkedin Zunanja povezava na https://www.linkedin.com/in/minagris-project-ab3327223/ Odpira se v novem oknu
(VIR: Canva)
PAPILLONS – Plastika v kmetijstvu pod drobnogledom
Projekt PAPILLONS se osredotoča na tiho prisotnost plastike na naših poljih. Uporabljamo jo za zaščito, pakiranje in pospeševanje rasti - a ostanki plastike ne izginejo. Z razpadanjem nastajajo mikro- in nanoplastični delci, ki vplivajo na kakovost tal, mikroorganizme in celo na vitalnost talnih živali.
Raziskovalci Biotehniške fakultete pod vodstvom izr. prof. Anite Jemec Kokalj proučujejo vpliv mikroplastike na talne nevretenčarje - ključne »delavce iz ozadja«, brez katerih tla ne bi mogla delovati. Poskusi potekajo v laboratorijih, simuliranem okolju (t.i. mezokozmih) in na pravih poljih.
Zanimiv rezultat projekta je tudi "Atlas kmetijske plastike" - prvi pregled uporabe plastike v evropskem kmetijstvu. Projekt se aktivno povezuje tudi z zakonodajalci in kmeti ter odpira razpravo o prihodnosti kmetijske plastike.
Več: Zunanja povezava na papillons-h2020.eu Odpira se v novem oknu
(VIR: Canva)
MicroBIOplast - Je biorazgradljiva plastika res rešitev?
Biorazgradljiva plastika je pogosto predstavljena kot čudežna alternativa klasični plastiki. A kaj, če se v naravi ne razgradi tako hitro, kot mislimo? In kaj, če tudi ona razpade v mikroplastiko?
Projekt MicroBIOplast, ki ga prav tako vodi izr. prof. Anita Jemec Kokalj, raziskuje, kako se biorazgradljiva plastika vede v naravi in kako vpliva na sladkovodne in kopenske organizme. Ključna posebnost projekta je, da v raziskave vključuje tudi srednješolce, s čimer ne le širi znanje, temveč gradi tudi kritično razumevanje o vplivu vsakodnevnih odločitev na okolje.
Rezultati bodo pomembni za načrtovanje zakonodaje, oblikovanje bolj trajnostnih izdelkov in bolj premišljene nakupovalne odločitve nas vseh.
Več: Zunanja povezava na Projekt MicroBIOplast na BF Odpira se v novem oknu
(VIR: Canva)