Ali lahko vinogradi postanejo še bolj trajnostni, hkrati pa nudijo dom raznovrstnim živalskim vrstam in ohranjajo zdrava tla?

Odgovor na to vprašanje išče nov mednarodni raziskovalni projekt Soildivine, ki se je začel izvajati 1. januarja 2025 in bo trajal tri leta. V središču raziskav: okolju prijazne rešitve za spodbujanje kakovosti tal in biotske raznovrstnosti v vinogradih.

Projekt Soildivine je eden od 34 izbranih projektov evropskega razpisa JTC 2023–2024 BiodivNBS (Naravne rešitve za biotsko raznovrstnost, dobro počutje ljudi in transformativne spremembe), objavljenega v okviru partnerstva Biodiversa+. To evropsko partnerstvo spodbuja vrhunske raziskave na področju biotske raznovrstnosti in krepi njihov vpliv na oblikovanje politik in prakso v družbi.

V okviru razpisa so bili v financiranje izbrani trije transnacionalni projekti, pri katerih sodelujejo tudi slovenski raziskovalci - med njimi tudi Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani.

Poskusni vinograd v Komnu

Poskusni vinograd v Komnu (FOTO: S. Trdan)

Mednarodno povezovanje za trajnostno vinogradništvo

Projekt Soildivine koordinira prof. dr. Matteo Gatti s Katoliške univerze svetega srca v Piacenzi (Italija). Poleg nosilne institucije sodelujejo še:

  • Univerza v Pavii (Italija)
  • Javna univerza v Navarri (Španija)
  • Univerza v Portu (Portugalska)
  • Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta (Slovenija)

Poskusni vinograd v Ritoznoju

Poskusni vinograd v Ritoznoju (FOTO: S. Trdan)

Slovenski del ekipe in raziskovalna usmeritev

Na Biotehniški fakulteti projekt vodi prof. dr. Stanislav Trdan z Oddelka za agronomijo. V raziskovalno delo je vključen tudi tim s Katedre za fitomedicino, kmetijsko tehniko, poljedelstvo, pašništvo in travništvo:
dr. Tanja Bohinc, Luka Batistič, doc. dr. Žiga Laznik in Jaka Rupnik.

V letih 2025–2027 bodo sodelovali v sedmih delovnih sklopih, še posebej pa se bodo osredotočili na raziskave v štirih vinogradih v Sloveniji - po dva v vinorodnih deželah Primorska in Podravje.

Njihovo delo bo usmerjeno v opazovanje in preučevanje talnih in nadzemskih živalskih vrst, tako škodljivih kot koristnih - predvsem žuželk in drugih nevretenčarjev, ki igrajo ključno vlogo pri zdravju tal in trajnostnem kmetijstvu.

Slovenski del projekta sofinancira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI).

Uvodni sestanek partnerjev projekta Soildivine v Piacenzi (26.-27.02.2025)

Uvodni sestanek partnerjev projekta Soildivine projekta v Piacenzi (26.-27.02. 2025) (FOTO: Nicola Bergonzi)