Odprt vpis v program usposabljanja Razmnoževanje rastlin v in vitro razmerah
Usposabljanje je namenjeno slušateljem, ki si želijo pridobiti veščine za obvladovanje kompetenc potrebnih pri kompleksnem vegetativnem (klonskem) razmnoževanju, katerega sestavlja več faz dela in so osnova za optimalno načrtovanje proizvodnje. Interes za tovrstno razmnoževanje vključuje več nivojev pridelave od vrtičkarske, ekološke, integrirane do konvencionalne. Proizvodnja lastnega sadilnega materiala zahteva hitro in ekonomično razmnoževanje sadik ob ustrezni ohranitvi izvornega genotipa sorte oz. strokovno primerni vzdrževalni selekciji. Biotehnološki postopki omogočajo zelo kontrolirano in ekonomično razmnoževanje rastlin ne glede na rastno dobo. Izvedba programa v obsegu 2 kreditnih točk (obveznost približno 8 šolskih ur na teden) bo potekala na Biotehniški fakulteti od 20.2.2025-27.3.2025.
Vanilija (FOTO: Adriana Podržaj)
Vinska trta (FOTO: Vanja Miljanić)
Orhideje (FOTO: Zlata Luthar)
Opis vsebine mikrodokazila
· Slušatelji bodo pridobili kompetence s tehničnimi zahtevami vzgoje rastlin in vitro, s pogoji za optimalno rast donorskih rastlin, z laboratorijskim prostorom ter s karakteristiko opreme in aparatur za aseptično manipulacijo rastlinskih tkiv ter s komorami za gojitev rastlinskega materiala. Pridobili bodo veščine priprave gojišč z optimalno sestavo, s posebnim poudarkom na pravilnem izboru fitohormonov, glede na izbrane izsečke in doseganje najuspešnejše aksilarne razvojne poti. Sledila bo iniciacija kulture, razmnoževanje poganjkov, razrez, subkultivacija, izdolževanje, koreninjenje in vitro, koreninjenje in vivo ter aklimatizacija. Ključna nova spoznanja so: specifike direktne organogeneze in ohranjanje primarnega genotipa, kritične točke in vitro klonskega razmnoževanja, pojav okužb in njihova kontrola, prepoznavanje in zmanjšanje hipersenzibilnosti in hiperhidracije. Predvideni (učni) izidi
· Osvojeno znanje in pridobljene kompetence slušatelju omogočajo samostojno načrtovanje in vzpostavitev vseh faz mikropropagacije ter vodenje celotnega delovnega procesa od zasnove aseptične kulture, subkultivacije poganjkov, koreninjenja aseptičnih poganjkov in aklimatizacije do sadike, ki je končni rezultat mikropropagacije in je primerna za trženje.
Ciljna skupina
Ciljna skupina so gojitelji okrasnih rastlin (lončnic, balkonskega in rezanega cvetja), pridelovalci hrane in krme, predstavniki javnih organizacij, ki naslavljajo zavarovana in nezavarovana rastišča divjih sorodnikov kmetijskih rastlin in divjih rastlin uporabnih za neposredno prehrano.
Metode poučevanja in učenja
· Pregled področja rastlinskih tkivnih kultur in tehnik mikropropagacije bo potekal v predavalnici (10 šolskih ur), sledile bodo praktične vaje (1x tedensko), ki bodo potekale v laboratoriju, in sicer 5 ur/teden (skupno 6 tednov).
· Vaje bodo slušatelji po navodilih, ki jim bodo predhodno tudi še predstavljena, izvajali sami, pod nadzorom in s pomočjo mentorja ter tehničnega sodelavca. Izvedba praktičnega dela bo vključevala: vzpostavitev aseptične kulture, iniciacijo izsečkov na gojišča za indukcijo poganjkov, inokulacijo poganjkov na gojišče za koreninjenje, aklimatizacijo pridobljenih rastlin.
Pogoji za pridobitev potrdila o mikrodokazilu
· Udeležba na usposabljanju.
· Kandidat bo teoretično (ppt predstavitev -5 ur samostojnega dela) in v praksi predstavil izbrani postopek in vitro razmnoževanja.
· Izobraževanje bo opravil/ni opravil na podlagi ocene predstavitve in odgovorov na vprašanja povezana s predstavljeno tematiko.
Po uspešnem zaključku programa udeleženci prejmejo potrdilo Univerze v Ljubljani o opravljenem usposabljanju.
Dodatne informacije
Razpis za vpis v program s splošnimi pogoji in politiko zasebnosti najdete tukaj.
Prijava
Zainteresirane kandidate vabimo, da najpozneje do 12.2.2025 izpolnijo prijavni obrazec na povezavi: prijava na usposabljanje.
Število udeležencev je omejeno. O sprejemu vaše prijave vas bomo obvestili po elektronski pošti v roku treh delovnih dni od prejema vaše prijave.
Usposabljanja in izobraževanja za mikrodokazila UL, ki potekajo v okviru projekta NOO ULTRA, so za udeležence brezplačna in sofinancirana s strani Republike Slovenije, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ter Evropske unije – NextGenerationEU.