Vsi lahko prispevamo k omejevanju širjenja invazivnih rastlin

Ljubljana, 9. januar 2025 -  Združenje za pridelavo okrasnih rastlin Slovenije (ZPORS) je organiziralo 15. strokovni posvet z naslovom Invazivnost tujerodnih rastlin: analiza vrst, izzivi in omejitve rastlinskega izbora ter načrtovanje javnih površin s sodobnim sortimentom in pristopi. Dogodek je pritegnil številne strokovnjake s področja vrtnarstva, krajinske arhitekture, naravovarstva in pridelave okrasnih rastlin, ki so skupaj iskali rešitve za omejevanje širjenja invazivnih vrst.

Med govorci so izstopali priznani strokovnjaki: Matjaž Mastnak, direktor Arboretuma Volčji Potok, Bernarda Strgar, vodja vrtnarije in načrtovalka vrtov, Thomas Roth, krajinski arhitekt iz Dunaja, ter Urška Kranjc, pooblaščena krajinska arhitektka iz podjetja LUZ d.d. Predavanja so bila osredotočena na praktične izzive, s katerimi se srečujemo pri ravnanju z invazivnimi rastlinami, ter na sodobne pristope pri izbiri in umeščanju novih vrst.

 

Glavne ugotovitve posveta


Predavatelji so predstavili različne vidike invazivnosti tujerodnih rastlin. Matjaž Mastnak je izpostavil, da je težava pri invazivnih drevesih in grmovnicah v Sloveniji pogosto povezana s pomanjkljivim vzdrževanjem. Poudaril je pomembnost hitrega odstranjevanja invazivnih sejancev, kot so veliki pajesen in lovorikovec, že v prvem letu, ko jih je še mogoče ročno izpuliti. Bernarda Strgar je opozorila na umeščanjem rastlin na primerna rastišča in preizkušanje pred uvajanjem novih trajnic, saj so lahko nekatere hitro rastoče in bolj trpežne vrste, za nekatera rastišča izredno primerna izbira, iste vrste pa na neustreznih rastiščih postanejo problematične. Predlagala je, da bi slovenska mesta lahko sistematično uvajala testne grede, kjer bi preizkušali nove vrste ter tako pridobili dragocene podatke o njihovi prilagodljivosti in vzdržljivosti.

Thomas Roth je predstavil primere dobrih praks z Dunaja, kjer testirajo nove vrste dreves in grmovnic, prilagojenih na spremenjene podnebne razmere in urbano okolje. Urška Kranjc je poudarila, da pri načrtovanju javnega odprtega prostora zakonodaja projektantom nalaga upoštevanje predpisov s področja ohranjanja narave, ki vključuje tudi ukrepe za obvladovanje vplivov invazivnih tujerodnih rastlin, pri čemer praksa kaže na potrebo po osvetlitvi problematike raznolikosti pogojev, vključno z izborom primernih rastlinskih vrst.

 

Razprava in sklepi posveta


Razprava med udeleženci je bila zelo živahna in je vključevala vrtnarje, krajinske arhitekte, pridelovalce rastlin, projektante in naravovarstvenike. Strinjali so se, da je za učinkovito omejevanje invazivnih rastlin ključno sodelovanje vseh deležnikov ter ustrezno ozaveščanje širše javnosti. Ena od pomembnih ugotovitev je bila, da invazivnost rastlin ni le biološka, temveč tudi posledica neustreznega ravnanja, pomanjkanja znanja in nadzora.

Na posvetu so se izoblikovali naslednji sklepi:

Sodelovanje pri oblikovanju seznama priporočenih vrst – Problema invazivnih rastlin ne bomo rešili samo z novimi seznami prepovedanih vrst, ampak s sodelovanjem vseh deležnikov v uporabi, raziskovanju in pridelavi okrasnih rastlin. V okviru projekta Life OrnamentalIAS 

  1. bo do konca leta 2025 oblikovan natančen seznam, ki bo pripravljen za pregled in dopolnitev s sodelovanjem strokovnjakov z različnih področij (vrtnarji, drevesničarji, krajinski arhitekti, naravovarstveniki, …). To bo pripomoglo k boljši usklajenosti med vsemi deležniki in spodbudilo razvoj slovenskega drevesničarstva in pridelave trajnic.
  2. Odgovorno ravnanje z rastlinami – Pri okrasnih rastlinah je invazivnost pogosto povezana z načinom ravnanja z rastlinami. Z ustreznim znanjem in odgovornim ravnanjem s celimi rastlinami ali njihovimi odrezanimi deli, lahko zelo omejimo nekontroliran prehod v naravo.
  3. Sistematično testiranje novih vrst – S sistematičnim in praktičnim preizkušanjem novih okrasnih rastlin bi zagotovili dragocene povratne informacije, ki bi bile koristne za načrtovalce, pridelovalce ter vse ljubitelje in uporabnike okrasnih rastlin.

Smiselno je, da v prihodnje, poleg testiranja novih vrst pri izbiri okrasnih rastlin usmerimo pozornost predvsem na vrste iz območij, ki imajo podnebne razmere, podobne tistim, ki jih pričakujemo pri nas. Slovensko primorje je v tem pogledu neizkoriščen vir potencialnih okrasnih rastlin.

Posvet je poudaril, da rešitev za omejevanje invazivnih rastlin ni v novih prepovedih, temveč v izobraževanju, odgovornem ravnanju in tesnemu sodelovanju med vsemi, ki se ukvarjajo z okrasnimi rastlinami. Celoten program posveta in gradiva je na voljo na spletni strani ZPORS.

 

IMG_6539

Slika 1: Predavatelji Thomas Roth, Bernarda Strgar, Urška Kranjc, Matjaž Mastnak in predsednik ZPORS prof. dr. Gregor Osterc

 

IMG_6515

Slika 2: Polna dvorana pričuje o aktualnosti vsebine

 

IMG_6258

Slika 3: Okrasne rastline potrebujejo ustrezno rastišče in primerno vzdrževanje