Svetovni dan tal: Ohranimo dragoceni naravni vir za prihodnje generacije

 

Vsako leto, 5. decembra, obeležujemo svetovni dan tal z namenom osredotočiti se na pomen zdravih tal in zagotavljanje trajnostnega upravljanja talnih virov. Tla po vsej Evropi in svetu so že močno ogrožena, opozarjamo na Biotehniški fakulteti. Urbanizacija, industrializacija, krčenje gozdov in intenzivno kmetijstvo v kombinaciji s podnebnimi spremembami povzročajo poslabšanje kakovosti tal, kar vodi v njihovo nepovratno izgubo.

Med ključnimi procesi degradacije tal so pozidava zemljišč, vetrna in vodna erozija, plazenje, zbijanje tal, onesnaževanje, zakisanje, zasoljevanje ter zmanjševanje vsebnosti organske snovi in biodiverzitete tal. Ti procesi zmanjšujejo sposobnost tal za opravljanje ekosistemskih funkcij, ki so ključne za zdravje okolja in človeka. Zaradi dolgotrajnega procesa nastajanja tal so tla, degradirana zaradi pozidave ali zapuščavljanja, praktično že izgubljena v človeškem časovnem okviru.

Poznavanje lastnosti in stanja naših tal je ključnega pomena za prilagajanje rabe in gospodarjenja s tlemi v smeri trajnostnega razvoja. Zato je pomembno, da ozaveščamo mlade o vrednosti tal kot naravnega vira in o načinih njihovega varovanja. Ohranitev tal je naša skupna odgovornost.

Ob letošnjem svetovnem dnevu tal je Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani izdala brošuro z naslovom »Pod površjem: Zgodbe tal skozi risbe krajinskih arhitektov«. Ta posebna izdaja je rezultat sodelovanja arhitektke doc. mag. Mateje Kregar Tršar, pedologinje izr. prof. Marjetke Suhadolc in izbranih študentov krajinske arhitekture iz različnih letnikov. Risbe odražajo njihovo razmišljanje in poznavanje tal ter ponujajo unikaten vpogled v ta dragoceni naravni vir.

PDF zloženko najdete tukaj Tla_zlozenka_2024_digitalna.pdf

 

tla

(FOTO: Mateja Kregar Tršar)

Zloženko je financiral Sklad za umetnost UL, istočasno pa je v Arboretumu Volčji Potok tudi študentska razstava Drugačni pogledi (spletna povezava tukaj), ki bo postavljena do februarja 2025.