Biotehniški dnevi, ki jih organizira Tehniški muzej Slovenije v sodelovanju z Biotehniško fakulteto UL,  bodo potekali  od četrtka, 17. 10., do petka, 18. 10. 2024, med 9.00 in 13.00 v Bistri pri Vrhniki.

Biotehniške dneve si lahko ogledate z nakupom muzejske vstopnice. Namenjeni so učencem 3. triade in dijakom. Prijave in več informacij: 01 750 66 72, programi@tms.si

biotehniški dnevi1biotehniski dnevi 2

Skupna podlaga vseh študijskih in znanstvenih disciplin na Biotehniški fakulteti so naravni viri (zemlja, prostor, rastlinstvo, živalstvo, voda) in trajnostno gospodarjenje z njimi.

Opisi prikazov 2024

Spoznavajmo les (Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete UL)Na delavnici bomo obiskovalcem predstavili značilnosti, izgled in uporabo različnih domačih in tujih lesnih vrst. Spoznali bodo les invazivnih tujerodnih olesenelih rastlin. Opazovali bomo les pod mikroskopom in okoli 5000 let star »arheološki les« najden na Ljubljanskem barju ter nekaj lesnih škodljivcev, ki pa niso nujno vedno škodljivi in nezaželeni. Predstavili bomo tudi del serije poskusov z lesom, ki sta jih zasnovala Oddelek za lesarstvo Biotehniške fakultete in Javna agencija SPIRIT Slovenija.

Varstvena genetika postrvi (Oddelek za zootehniko Biotehniške fakultete UL)Predstavili bomo avtohtone vrste postrvi, ki jih najdemo v slovenskih rekah. Pojasnili bomo kaj je varstvena genetika in zakaj je pomembno zaščititi reke.

biotehniski dnevi 3

Pomen beljakovin v prehrani človeka in spirulina kot alternativni vir beljakovin (Oddelek za živilstvo Biotehniške fakultete UL)Spoznali bomo pomen beljakovin v prehrani ljudi, katere vire beljakovin poznamo in kako se med seboj razlikujejo. Posebej bo predstavljena spirulino kot alternativni vir beljakovin, pogledali si bomo filmček o žetvi spiruline v bioreaktorju in pripravi novega inokuluma za naslednjo serijo. Na koncu bomo razdelili brownije – eni bodo vsebovali spirulino, drugi pa ne, udeleženci pa bodo poskušali ugotoviti kateri so kateri.